Åskan söndrar tusentals elapparater årligen i Finland. Apparater som är känsliga för överspänning, såsom televisioner, datorer och modem kan skyddas mot skador orsakade av blixtar med hjälp av överspänningsskydd.


Svaren har getts av Antti Kivioja produktchef, Sähköinfo Oy
Syftet med skyddet är att begränsa överspänning som kommer via elnätet till en nivå som inte skadar byggnadens elapparater eller orsakar brandfara.
Kabling av elnätet har under de senaste åren förbättrat situationen särskilt i glesbygden. El överförs dock fortfarande även längs luftledningar och överspänningstoppar kan förflyttas till fastighetens elnät också över en lång sträcka.
Risken för fel orsakade av åska är i allmänhet ganska liten i Finland, men om man har dålig tur kan följden vara dyra skador på apparater, att frysen smälter eller i värsta fall eldsvåda samt person- och egendomsskador. Nuförtiden har fritidsbostäderna ofta samma utrustningsnivå som ett välrustat egnahemshus, exempelvis vad gäller jordvärmepump och övrig elektronik.
I en stadsliknande tätortsmiljö har överspänningsskyddet mindre mervärde eftersom ett elnät som dragits med jordkablar minskar avsevärt de direkta blixtnedslagen på luftledningar och övriga strukturer.
Standarden SFS 6000 ställer inga betydande förpliktande krav på överspänningsskydd i vanliga fritidsfastigheter med jordkabling. Överspänningsskydd rekommenderas dock för känsliga telekommunikations- och säkerhetssystem. Det är däremot nödvändigt med skydd i mål som är anslutna till elnätet via luftledningar eftersom de är mer utsatta för störningar orsakade av åskväder.
För att uppnå bästa skyddsnivå ska en fackman inom elbranschen kontrollera att jordningen i fastigheten fungerar och installera överspänningsskydd i elcentralen. Då omfattar skyddet både fast installerade elapparater och apparater som anslutits med stickkontakt. Användaren kan komplettera skyddet med separata överspänningsskydd för respektive vägguttag för de känsligaste apparaterna.
Om du befinner dig på stugan under åskväder lönar det sig att ta loss stickkontakten från de känsliga elapparaterna, såsom televisionen, radion, övrig hemelektronik samt datorns och telefonens laddare. Träd på gården kan också erbjuda lite skydd mot direkta blixtnedslag eftersom blixten sannolikare slår ner i ett träd än i en byggnad. Träden ska dock vara tillräckligt höga och på tillräckligt avstånd från byggnaden, så att blixten inte förflyttar sig från trädet till huset.