Mittauskeskus ja liittymiskaapeli

Mittauskeskuksen ja liittymiskaapelin mitoitus

Keskuksen ja liittymiskaapelin mitoituksessa pitää ottaa huomioon suunniteltu ja myös tuleva sähkönkäyttö, varsinkin jos suunnitelmissa on toiminnan laajentaminen tulevaisuudessa. Sähkösuunnittelija ja -urakoitsija neuvovat parhaiten mittauskeskuksen ja liittymiskaapelin mitoituksessa.

Pääsy mittauskeskukseen

Pääkeskushuoneen ja mittarikomeroiden ovien lukitus on järjestettävä siten, että niihin päästään sähköyhtiön sarja-avaimella. Mikäli tiloihin pääsyn esteenä on lukittavia ovia, tulee sähköyhtiön pääsy varmistaa esim. putkilukolla, jonka sisällä oleva avain ei saa olla sarjoitettu kiinteistön yleisavaimeksi. Teollisuuskiinteistöissä ja vastaavissa mittaus on sijoitettava pääkeskuksen yhteyteen 1. kerrokseen.

Suora ja epäsuora mittaus

Suoraa mittausta voidaan käyttää enintään 3 x 63 A pääsulakkeilla. Epäsuoraa mittausta (mittamuuntajamittaus) käytetään, kun pääsulakkeet ovat suuremmat kuin 63 A. Mittamuuntajien käyttö suurissa liittymissä on tarpeen riittävän mittaustarkkuuden takaamiseksi.

Tuntimittaus

Kaikkiin käyttöpaikkoihin asennamme etäluettavan tuntimittauksen.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2011 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.